Základy výučby detí s Downovým syndrómom. Komplexná individuálna lekcia s dieťaťom s Downovým syndrómom v „Sensory Garden“ lekcie Downovho syndrómu pre 5 ročné dieťa

Lekcia o rozvoji kognitívnej sféry detí s Downovým syndrómom, 7 rokov.

Cieľ: vytváranie dôverného prostredia, formovanie pozitívnej motivácie, komunikačných zručností, rozvoj kognitívnych procesov.

Čas: 1 akademická hodina.

Materiál: list papier Formát A4, farebné ceruzky , formuláre na úlohy, ceruzka, farby, tyčinky, bloky Dienesha, šablóna a obrázok repy, mokrý alebo kinetický piesok .

1. Cvičenie - pozdrav „Slnko“.

Cieľ: vytváranie pozitívneho prístupu k práci.

Technika: Navrhuje sa zopakovať slová a pohyby vzdelávacieho psychológa.

Inštrukcie:

Ráno slnko vychádza vyššie, vyššie (paže vysoko hore).

V noci slnko zapadne nižšie, nižšie (ruky dole).

Slnko žije dobre, dobre (vyrábame lucerny s perami),

A máme zábavný život spolu so slnkom (tlieskajte rukami).

2. Cvičenie „Kresba – repa“.

Cieľ: náladu spolupracovať.

Materiál: farby, hárok papiera A4, šablónu a obrázok repíka.

Technika: Navrhuje sa zobraziť zeleninu pomocou techniky „Penová pečiatka“.

Inštrukcie: pozri, aká krásna repa. Aká je to farba? Žltá. Čo to je? Zeleninové. Nakreslíme repu. Vezmite šablónu na repku a položte ju na list papiera. Teraz vezmite penovú gumu, namočte ju do farby a pohybmi zhora nadol vytvorte výtlačky na list papiera pomocou šablóny.

2. Cvičenie „Úžasný košík“.

Cieľ: obohatenie slovnej zásoby.

Materiál: zelenina, obrázky, košík.

Technika: Pedagogický psychológ ukáže obrázok zeleniny a študent nájde zodpovedajúcu zeleninu medzi modelmi.

Inštrukcie: pozri, aký krásny kôš, pozrime sa, čo je v ňom - ​​je to mrkva, je to paradajka, je to uhorka, je to kapusta. Nájdite mrkvu (uhorka, paradajka, kapusta). Ukážem obrázok a nájdete zeleninu.

3. Cvičenie “Zelenina”.

Cieľ: formovanie napodobňovacích schopností prostredníctvom hier prstov.

Technika: žiak opakuje pohyby po učiteľovi psychológovi.

Inštrukcie: Pedagogický psychológ číta báseň a sprevádza ju pohybmi rúk.

U našej Timochky(zloží dlane do košíka)

Zelenina v košíku.

Tu je cuketa s hrncom

Ľahnite si na bok.(ohýba malíček)

mrkva, (ohýba sa prstenník)

Tima som šikovne položil

Paradajka, uhorka. (ohýba prostredník a ukazovák)

Tu je náš Tim. Výborne!(ukazuje palec)

4. Cvičenie „Pozdĺž lesného trávnika“.

Cieľ: uvoľnenie svalového napätia.

Technika: žiak počúva riekanku a opakuje pohyby po učiteľovi psychológovi.

Inštrukcie: Pedagogický psychológ číta báseň a ukazuje pohyby. Opakuj po mne.

Po lesnej lúke.(skákanie na dvoch ale gah)

Zajačiky vyskočili.

Toto sú zajačikovia.

Bežiace zajačiky.

Zajačiky sedeli v kruhu.(dieťa si drepne

Vykopávajú koreň labkou.a „vesluje“ podlahu rukami)

Toto sú zajačikovia.

Bežiace zajačiky.

Tu beží líška.(skryje sa a prikryje dlaňami

Ryšavá sestra.tvár)

Hľadá, kde sú zajačiky.

Bežiace zajačiky.

5. Cvičenie „Dom“ (skladanie z palíc).

Cieľ: rozvoj priestorového myslenia.

Materiál: palice.

Technika: Výchovný psychológ vyzve zajačika, aby si postavil domček z palíc. Najprv vyloží výchovný psychológ, potom študent.

Inštrukcie: pozri, hAychik sedí a je smutný! On nemá dom.DPostavme zajačikovi domček z palíc.Pozri, ako to robím? Opakujte! Výborne!

6. Cvičenie „Usporiadať podľa farby“.

Cieľ: rozvoj vnímania farieb.

Materiál: Dienesha bloky.

Technika: Pedagogický psychológ navrhuje usporiadať figúrky podľa farby a rozložiť prvý rad. Úlohou študenta je rozvrhnúť druhý rad v súlade s farbou prvého.

Inštrukcie: pozri, kladiem farebné figúrky. Prvá postava, akej farby? Nájdite figúrku rovnakej farby a umiestnite ju pod ňu. Druhá postava, akej farby? atď.

7. Cvičenie „Výroba zeleniny“ (mokrý alebo kinetický piesok).

Cieľ: rozvoj dobré motorové zručnosti, upevnenie získaných vedomostí.

Materiál: mokrý alebo kinetický piesok.

Technika: Pedagogický psychológ navrhuje tvarovať rôzne druhy zeleniny podľa predlohy.

Učiteľ-psychológ ukazuje a študent opakuje.

Inštrukcie: poď, spravíme si uhorku. Pozrite sa, ako sa mám, opakujte po mne.Výborne! Urobme si inú zeleninu.

Cieľ: ukončenie lekcie.

Materiál: loptu.

Technika: Výchovný psychológ a študent si hádžu loptu. Úlohou žiaka je chytiť a hodiť loptu.

Inštrukcie: poďme sa hrať s loptou - hodím loptu a poviem: „Hodím vysoko, hodím ďaleko,“ a vy ju chytíte a naopak.

Tieto hry a aktivity pre deti s Downovým syndrómom pomáhajú rozvíjať myslenie, kognitívne a vzdelávacie schopnosti.

Deti zvyčajne pociťujú značné oneskorenia a ťažkosti pri učení sa reči, hoci rozumejú oveľa viac, ako dokážu vyjadriť. Ak pestujete, povzbudzujte jeho rozvoj a komunikačné schopnosti. Vyberte si hry, aktivity, ktoré najlepšia cesta primerane jeho veku a vývojovej úrovni, určite odmeňte jeho snahu pochvalou a objatím.

Vzdelávacie hry, ktoré zodpovedajú vývoju podľa mesiaca

počúvaj ma

Naučte svoje dieťa rozpoznávať zvuky reči v ranom veku prostredníctvom hry. Držte ho stojaceho pred vami, podopierajte mu hlavu a pomaly vytvárajte zvuky ako „a-ah“, „o-oh“, „p-pa“, „m-ma“. Robte prehnané pohyby pier. Jeho kopírovacie úsilie vás poteší.

Existujú zvukové karty s obrázkami písmen, ktoré možno použiť od 9 mesiacov na to, aby ho naučili počúvať, rozlišovať slová a kopírovať pohyby pier.

Povedz to nahlas

Vizuálne učenie je kľúčové pre ľudí s Downovým syndrómom. Zapamätať si verbálne informácie je náročnejšie. Pomôžte mu naučiť sa mená známych predmetov pomocou jednoduchých gest spolu so slovami, hovorí Buckley, spoluautor knihy „ Vývoj reči a jazyka u detí s Downovým syndrómom“ (od 0 do 5 rokov).

Keď napríklad zazvoní telefón, priložte si ruku k uchu a povedzte „telefón“ alebo predstierajte, že pijete z fľaše alebo pohára a povedzte „napiť“.

Spolu s vami

Upútajte pozornosť na predmet: hrkálku, obľúbenú hračku, obrázok a požiadajte, aby ste sa naň pozreli. Postupne zvyšujte rozsah jeho pozornosti, keď hovoríte na túto tému.

Aktivity, ktoré podnecujú spoločnú pozornosť, keď sa dieťa a učiteľ spoločne pozerajú a počúvajú, pomáhajú deťom rýchlejšie sa učiť jazyk a zlepšujú pozornosť.

Jeden po druhom

Vo svojej knihe" Včasné komunikačné zručnosti pre deti s Downovým syndrómom" Libby Kumin hovorí, že všetka komunikácia závisí od poslucháča a rečníka. Kotúľanie lopty tam a späť je jednoduchý spôsob, ako si túto zručnosť precvičiť.

Keď hodíte loptičku, povedzte "otoč" mamičky“ keď ho tlačíte späť, povedzte jeho meno („otočte sa Jack"). Hneď ako sa povie meno, požiadajte ich, aby ukázali na seba a povedali „ja“ alebo svoje vlastné meno.

Vek 2-3 roky

Chcem!

Učenie sa významu znakov a symbolov pomáha komunikovať skôr, ako sa objavia jazykové zručnosti. V jeho praktická príručka„Tento znak znamená zmrzlinu“ Centrum ranej gramotnosti odporúča ukázať dieťaťu skutočný predmet alebo činnosť spolu s príslušným obrázkom.

Odfoťte predmety alebo činnosti, ktoré sa vášmu dieťaťu páčia, aby sa mohlo „spýtať“, čo chce, tým, že vám ukáže alebo podá obrázok. Vždy ho povzbudzujte, aby povedal toto slovo.

Dúha učenia

Zahrajte si túto zábavnú hru na učenie farieb: Pozbierajte veľa vecí rovnakej farby z celého domu – červenú košeľu, deku, šálku – a vložte ich do červenej tašky alebo koša na bielizeň. „Vizuálne aktivity založené na objektoch reálneho sveta uľahčujú pochopenie celkového konceptu,“ hovorí Dr. Kumin.

Ak je dieťa na úrovni jedného slova, pomenujte farbu, keď predmet vytiahnete. Keď sa naučí spracovať dvojslovnú frázu, farbu a názov objektu.

Zhrnutie rozvojových lekcií

na individuálnu nápravnú prácu

s deťmiVIIImilý

Zhrnutie rozvojovej lekcie.

Ciele:

1) formovať a rozvíjať dobrovoľnú pozornosť, vizuálno-figuratívne myslenie; 2) rozvíjať vlastnosti pozornosti: objem, stabilita, koncentrácia, prepínanie; 3) formovať a rozvíjať mentálne operácie: analýza, syntéza, porovnávanie; 4) obohatiť vizuálne obrazy a nápady; 5) rozvíjať schopnosť zvýrazniť hlavné črty objektu.

Vybavenie: ilustrácie k úlohám, medaila.

Priebeh lekcie:

Ahoj Andrey! Pozrite sa von oknom. Aké je teraz ročné obdobie?

Dnes si zahráme hru: „Pozor na jar“

Na jar kvitnú.....

Správny. Teraz musíme obrázok zostaviť tak, aby kvety mali čas rozkvitnúť.

A
gra: „Vyberte správne časti namiesto chýbajúcich“

Pozrite sa na horný otáznik. Vyberte si kúsok, ktorý by sa sem mal hodiť. Skontrolovať to. Pripravte ho na Správne miesto. Pasuje? (ak nie, hľadaj iný kus). To isté s druhým otáznikom.

A na jar je veľa.....

(hmyz)

Hra "Malý chrobák"

"Teraz si zahráme túto hru. Vidíte, pred vami je pole lemované štvorcami. Cez toto pole sa plazí chrobák. Chrobák sa pohybuje na povel. Môže sa pohybovať dole, hore, doprava, doľava. I bude diktovať vaše pohyby a vy budete pohybovať chrobákom po poli požadovaným smerom. Urobte to mentálne. Nemôžete kresliť ani pohybovať prstom po poli!


Jedna bunka hore, jedna bunka doľava. Jedna bunka dole. Jedna bunka vľavo. Jedna bunka dole. Ukáž mi, kde sa chrobák zastavil." Atď.

A na jar svieti veľmi jasne.....

Hra: "Nakreslite chýbajúci obrázok"

Pozri, čo na obrázku chýba? Ak je pre vás ťažké odpovedať: pozrite sa na prvý dom, ktorý na ňom vidíte, blízko neho.

(okno, dvere, slnko)

Čo je na druhom dome a blízko neho?

(okno, dvere, slnko)

A blízko tretieho?

(okno, dvere, strecha)

Čo v ňom chýba?

Nakresli to.

Aj na jar môžete vidieť veľa......

Hra: "Nájdite číslo "jedna"

Pomôžte psovi nájsť všetky čísla jedna. Keď uvidíte číslo jeden, prečiarknite ho.

Hra: "Kto sa skryl za kríkom?"

Pozrite sa pozorne na všetky zvieratá. Pomenujte, čo má každý. (aké uši, labky, nos, oči atď.) Teraz určte, kto sa skrýval za kríkom?

A za plotom?

Aký druh dopravy sa skrýva za plotom? V čom je rozdiel? Čo má kočík? Na kolobežke? Na bicykli?

Vystrihnúť obrázky.

Priniesol som vám obrázok, ukazuje typ dopravy. Ale zlomilo sa to. Pomôžte mi ho obnoviť.

Máš fotku? čo to ukazuje? Ak máte nejaké ťažkosti: vezmite si jednu časť. Čo to je? Myslíte si, že táto časť je v spodnej alebo hornej časti vozidla? A táto časť? Čo to je? Kde to je? Pozrite sa, či je možné tieto dve časti spojiť? Vezmite si ďalšiu. Čo je na ňom? Kde to pripevníme? Čo chýba? Nastavte to. Aký obrázok ste dostali?

Výborne! Za dnešnú prácu vám chcem dať medailu! Hovorí: "Výborne!" Vdaka za pomoc!

Nápravná a rozvojová hodina s deťmi na tému „Zelenina“ pozostávajúca zo samostatných blokov (didaktické hry, dynamické pauzy, konštruktívne činnosti, dychové cvičenia.) z ktorých každý má svoje úlohy.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Cieľ:

Posilniť koncepciu zeleniny.

Vyvolávať záujem o spoločné aktivity s učiteľom.

Ciele: Naučiť deti koordinovať pohyby s textom, porozumieť a dodržiavať verbálne pokyny.

Obohatenie pozitívnych emocionálnych zážitkov.

1. Dynamická pauza

Vychovávateľ:

Timochka, ukáž mi, kde máš ruky? Poďme hrať!

Ahojte očká!(ukazuje prstami na oči)

Ahojte uši!(ukazuje uši)

Ahojte líčka!(dlaňami sa dotkne líc)

Dobrý deň, hubička!(ukazuje nos)

Ahojte špongie!(ukáže bozk)

Ahoj Timochka!(potľapká po hlave)

Úlohy:

Posilnite myšlienku zeleniny.

Naučte sa rozoznávať, rozlišovať a ukazovať zeleninu.

Rozvoj kognitívneho záujmu.

Naučte sa porozumieť a dodržiavať verbálne pokyny.

Učiteľ: (ukazuje zajaca)

2. Didaktická hra: “Úžasný košík”

Učiteľ: (ukazuje zajaca)

Pribehol k nám zajačik a priniesol košík.

Timochka! Pozri, aký je ten košík krásny, pozrime sa, čo v ňom je.(vyberie zeleninu a pomenuje ju)Toto je mrkva, toto je paradajka, toto je uhorka, toto je kapusta.

Tima, nájdi mrkvu (uhorka, paradajka, kapusta)

Zajačik priniesol aj obrázky zeleniny.

Ukážem obrázok a nájdete rovnakú zeleninu.

3. Didaktická hra: „Nakŕmte zajačika“

Tim, vezmi si mrkvu a nakŕm zajačika.

Vychovávateľ:

Tim, poďme sa hrať s prstami!

Úlohy:

Rozvíjajte jemné motorické zručnosti rúk a prstov.

Rozvíjajte koordináciu oko-ruka.

4. Hra s prstami „Zelenina“

U našej Timochky(zloží dlane do košíka)

Zelenina v košíku.

Tu je cuketa s hrncom

Ľahnite si na bok.(ohýba malíček)

mrkva, (ohýba prstenník)

Tima som šikovne položil

Paradajka, uhorka. (ohýba prostredník a ukazovák)

Tu je náš Tim. Výborne!(ukazuje palec)

Vychovávateľ: (nasadí dieťaťu na hlavu masku vlaku)

A teraz sa Tim zmenil na vlak!(vezme ho k zrkadlu)

- Pozri, aký si krásny skutočný vlak! - Poďme!

Cieľ: Vytvoriť pozitívny emocionálny zážitok

Rozvíjať koordináciu pohybov.

Naučte sa vyslovovať fonáciu

5. Vonkajšia hra: „Parná lokomotíva“

Lokomotíva zahučala,(dieťa a dospelý idú v skupine a robia

A priniesol prívesy.kruhové pohyby s lakťami, sprevádzajúce

Choh! Choh! Chuh! Chuh!imitácia zvuku)

Dostanem ťa ďaleko: Tu-tu-oo...

Vychovávateľ:

Tim, pozri, dorazili sme na čistinku. Aký krásny kvet!

Poďme ovoňať!

Cieľ: Rozvinúť schopnosť dlhého nádychu a výdychu na dlhú dobu.

6. Dychové cvičenia: „Privoňaj k kvetu“, „Odfúkni chrobáka“

(V dýchať nosom a vydychovať ústami „A-a“)

Motýľ priletel ku kvetu! Sfúknime to z kvetu!

(sfúkne perami motýľa)

Vychovávateľ: (ukazuje na zajačika)

7. Konštruktívna činnosť: „stavanie domu z palíc“

Ciele: Rozvinúť koordináciu rúk a ovládanie zraku.

Formujte konštruktívne zručnosti.

Pestujte si zmysel pre empatiu.

Vychovávateľ: (ukazuje na zajačika)

Zajačik sedí a je smutný! On nemá dom.

Tim, poďme postaviť zajačikovi dom z palíc.

Výborne!

Ciele: Vytvoriť pozitívny emocionálny postoj.

Posilnite schopnosť korelovať pohyby so slovami

8. Aktívna hudobná hra „Naprieč lesným trávnikom“

Po lesnej lúke.(skákanie na dvoch ale gah)

Zajačiky vyskočili.

Toto sú zajačikovia.

Bežiace zajačiky.

Zajačiky sedeli v kruhu.(dieťa si drepne

Vykopávajú koreň labkou.a „vesluje“ podlahu rukami)

Toto sú zajačikovia.

Bežiace zajačiky.

Tu beží líška.(skryje sa a prikryje dlaňami

Ryšavá sestra. tvár)

Hľadá, kde sú zajačiky.

Bežiace zajačiky.

Na to, aby dieťa s Downovým syndrómom úspešne študovalo, musíte pochopiť dve veci – spoločnosť ho potrebuje ako každého iného človeka, preto ho treba naučiť všetko, čo bežné dieťa dokáže. Po druhé, tieto deti sa nielen môžu, ale aj milujú učiť, maximálne výsledky možno dosiahnuť len s maximálnou pozornosťou. Ak je výsledok nedostatočný, potom nebolo vynaložené dostatočné úsilie. Učiť deti s Downovým syndrómom nie je ľahká, ale veľmi obohacujúca úloha, úspechy tohto dieťaťa prinášajú veľa radosti jemu aj jeho rodičom. Spoločnosť by mala podporovať formovanie osobnosti napriek osobitostiam vývoja, intelektuálneho aj fyzického.

Zvláštnosti

Pred vyučovaním by ste mali určiť, čo dieťa dokáže. Zručnosti a rozvoj sa spravidla hodnotia na základe týchto kritérií:

  1. Ako dieťa komunikuje a ako dobre sú rozvinuté jeho sociálne zručnosti (vzájomné porozumenie, vzájomná pomoc, správanie v kolektíve).
  2. Ako sa o seba stará – jedáva, oblieka a vyzlieka, umýva sa.
  3. Rozvoj hrubej motoriky – ako dieťa chodí, behá, plazí sa, skáče, ohýba sa, pretáča sa z chrbta na bruško.
  4. Rozvoj jemnej motoriky je schopnosť manipulovať s malými predmetmi, prenášať ich z ruky do ruky a vykonávať úlohy, ktoré si vyžadujú koordináciu zraku a pohybov rúk. Medzi jemnú motoriku patrí napríklad uchopenie predmetu veľkým a ukazovákov„pinzetový úchop“, ako aj kreslenie, zapínacie gombíky.
  5. Rozvoj reči - berie sa do úvahy nielen slovná zásoba, ale aj schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky, jasnosť výslovnosti, plynulosť konverzácie, emocionálne intonácie.
  6. Porozumenie jazyku - pozornosť k tomu, čo sa hovorí, schopnosť dodržiavať pokyny, rýchlosť reakcie na požiadavku, reakcia na hlasné, tiché, jednoduché a zložité frázy ako v počte slov, tak aj v zložitosti stavby viet (napr. chápanie komplexného a jednoduchá veta, používanie synoným, antoným, výrazov v obrazne povedané). Pochopenie emocionality adresy – vtipy, strohá konverzácia.

Deti so syndrómom sú celkom bežné, ale, samozrejme, existujú funkcie, ktoré im sťažujú zvládnutie vzdelávacieho materiálu:

  • Downov syndróm spôsobuje tenké a hrubá motorika môže byť ťažké, tieto fyzické vlastnosti je potrebné rozvíjať cvičením;
  • keďže hlavná časť informácií je vnímaná sluchom a zrakom, u detí pozorované problémy s týmito zmyslami sú tiež faktorom, ktorý spomaľuje učenie, pri problémoch je potrebné podstúpiť vhodnú liečbu a pri liečebných procedúrach musia tieto vlastnosti byť zohľadnené v učebných osnovách;
  • reč môže byť vybavená nedostatočnou slovnou zásobou, výslovnosť nie je dostatočne jasná, môžu sa vyskytnúť problémy s logickým vyjadrením myšlienok, ale to sa dá vyriešiť jednoducho zintenzívnením učenia, pri ktorom sa rečové oblasti mozgu vyvíjajú rýchlejšie, tento problém si vyžaduje venujte pozornosť, ale má psychologickú orientáciu, nie fyziologickú (rečové svaly sa posilňujú v procese práce);
  • dieťa často treba viackrát opakovať, a v krátkych frázach, keďže krátkodobá sluchová pamäť je slabo rozvinutá, je možná mentálna retardácia, ktorá sa však cielenou prácou dá napraviť;
  • napriek tomu, že deti sú usilovné, je pre nich ťažké sústrediť sa dlho na jednu vec;
  • nové zručnosti a koncepty je potrebné mnohokrát opakovať, najmä ak nie sú zaujímavé, preto je vhodné robiť tréning hravou, ale prehľadnou formou, aby sa podstata konceptu, ktorý sa treba naučiť, nestratila. herný proces; alebo jednoducho zaujať dieťa, pretože učenie môže prebiehať nudnou alebo zaujímavou formou, ako u bežných detí, výsledok veľmi závisí od kreativity a úsilia učiteľa, netreba manipulovať s mentálnou retardáciou, treba tvorivo pracovať s dieťaťom;
  • treba popracovať na obrazných a logické myslenie, keďže zovšeobecňovanie, zdôvodňovanie tvrdení a schopnosť nájsť dôkazy o konkrétnej skutočnosti sú pre deti zvyčajne ťažké;
  • venovať pozornosť takým zdanlivým detailom, ako je usporiadanie predmetov alebo akcií v určitom poradí, v súlade s pravidlami alebo vzormi;
  • Napriek tomu, že sa deti dobre orientujú v názorných pomôckach, neverbálne úlohy (ktoré je potrebné ukázať bez verbálneho sprievodu) súvisiace s počítaním, triedením vecí sú v nízky vek pre všetky deti, ale najmä pre deti s Downovým syndrómom;
  • Vďaka veľkému úsiliu, ktoré deti musia vynaložiť aj pri zdanlivo jednoduchých úlohách, sa rýchlo unavia a ich pozornosť je rozptýlená.

Dobré motorové zručnosti

Pomocou jemnej motoriky môže dieťa zapínať gombíky, kresliť a robiť činnosti, ktoré mu pomáhajú postarať sa o seba v každodennom živote. Preto je veľmi dôležité ho rozvíjať.

Deti s Downovým syndrómom majú často znížený svalový tonus, takže pohyby rúk sú kompenzované pohybmi ramena a predlaktia, ktorých svaly sú silnejšie. Ale zápästie sa postupne posilňuje a dieťa sa učí používať dlaň. Prsty sa postupne rozvíjajú, dajú sa trénovať technikou - ruka je položená na stole, hranou dlane dole. Práca sa vykonáva palcom, ukazovákom a prostredníkom. Posilňovanie zápästia sa vykonáva pomocou kruhových pohybov, pohybov hore-dole a do strán.

Musíte sa naučiť chytiť dlaňou, štipkou, palcom a ukazovákom súčasne (pinzetou) a tiež robiť podobné cvičenia, napríklad dotýkať sa palca tej istej ruky prstami jeden po druhom. . Problémy sú možné - uchopenie dlane je možné získať bez účasti palecúchop nemusí byť dostatočne silný, pinzetový úchop možno vykonať skôr palcom a stredom než ukazovákom. V týchto prípadoch je potrebné vykonať nápravu a pokúsiť sa zaujať dieťa v procese učenia takto:

  • hrať hry s prstami;
  • vyrezávať z plastelíny, hliny, múky, plastu;
  • kresliť ceruzkou, farbami, kriedou, môžete robiť obrázky kreslením prstom do piesku alebo ponorením do farby, je dôležité zmeniť metódy kreslenia, pretože každý z nich určitým spôsobom lepšie rozvíja štetec;
  • medzi triedami si môžete masírovať prsty, čím sa zvýši pohyblivosť rúk, zlepší sa krvný obeh a udrží sa svalový tonus.

Ak je jemná motorika rozvinutá, dieťa sa bude môcť lepšie rozvíjať a mentálna retardácia postupne zmizne.

Hry a aktivity

Vlastnosti Downovho syndrómu fyzický vývoj treba brať do úvahy pri tréningoch a hrách. Nasledujúce hry a aktivity pomôžu zlepšiť jemné motorické zručnosti:

  1. Hra miláčikovia je pre najmenších. Počas hry s dieťaťom mama (alebo otec) komunikuje s dieťaťom, čo pomáha nielen fyzickému, ale aj ranému psychickému vývoju.
  2. Trhanie novín a tvrdšieho papiera, kartónu, keď ruky zosilnejú. Toto cvičenie sa môže podávať od pol roka, ale musíte dbať na to, aby dieťa nejedlo papier. Musíte tiež naučiť dieťa rozlišovať, ktoré predmety sa môžu roztrhnúť a ktoré nie. Knihy sa napríklad nedajú trhať, treba v nich listovať.
  3. Prevracanie strán knihy. Je lepšie zvládnuť toto cvičenie od jedného roka. Je vhodné mať veľké, farebné obrázky. Môžete začať učiť dieťa - okrem obrázkov môžete dávať publikácie s veľkými písmenami a neskôr - encyklopédie, v ktorých obrázky ilustrujú vzdelávacie informácie, pomocou vizuálneho vnímania nielen krásnych, ale aj užitočná informácia mentálna retardácia je odstránená. Listovaním sa dieťa učí uchopovať malé a tenké predmety.
  4. Využitie korálikov a gombíkov vo vyučovaní - triedenie podľa farby, veľkosti, navliekanie na niť, vo vyššom veku je možná zložitejšia kreativita, napr. ručné práce v podobe výroby šperkov, vyšívanie korálok.
  5. kocky, geometrické obrazce, veže z krúžkov, figúrky, ktoré sa dajú do seba vložiť.
  6. Prelievanie obilnín z nádoby do nádoby, triedenie dvoch alebo troch druhov obilnín, ktoré je potrebné predmiešať. S množstvom cereálií to netreba preháňať, činnosť by nemala byť únavná.
  7. Môžete kresliť na piesok nasypaný na tácku. Jednoduché figúrky môžu byť komplikované do zložitých návrhov. Okrem toho môžete robiť obrazy v reliéfe a použiť viacfarebný piesok. Z vlhkého piesku môžete vytvoriť rôzne tvary a prstom alebo tyčinkou na ne aplikovať vzory.
  8. Na rozvoj jemnej motoriky môžete na poháre a fľaše naskrutkovať uzávery. S dievčatami sa môžete hrať v kuchyni, kde budú v dózach uložené skutočné alebo hračkárske výrobky. S chlapcami (aj dievčatami) si môžete zahrať stavebnice s veľkými dielmi, kde je potrebné utiahnuť skrutky a matice.
  9. Je dôležité naučiť dieťa, ako si samo zapínať a rozopínať oblečenie a topánky. Musí samostatne manipulovať so zipsami, gombíkmi a šnurovaním. Obliekať a vyzliecť musíte aj bábiky, vhodné je mať jednu bábiku s niekoľkými súpravami oblečenia, ktoré je možné s pomocou dieťaťa strihať, šiť a zdobiť.
  10. Modelovanie pomocou statického úsilia dobre rozvíja svaly prstov. A nie je potrebné vyrezávať figúrky z plastelíny, môžete prilepiť knedle a dieťa pomôže, ako najlepšie vie, tým, že miesi cesto a potom ho rozvaľká, dokonca aj samotné knedle. Táto činnosť sa páči nielen dievčatám, ale aj chlapcom, pretože výsledok je zjazdný a vynaložené úsilie je kompenzované nielen pochvalou, ale aj úplne materiálnym jedlom.
  11. Kreslenie môže prebiehať v rôznych rovinách - na rovnom stole, naklonenom stojane alebo zvislej stene. Môžete dať svojmu dieťaťu štetec a maľovať plot, alebo robiť inú užitočnú prácu, ktorej objem je významný. Koniec koncov, ak by bol výsledok vážny, práca bude trvať dlhšie a v prípade Downovho syndrómu je vynaložené úsilie priamo úmerné pokroku fyzického a psychologický vývoj. Dlhodobá práca tiež prispeje k možnosti uvoľnenej komunikácie s bábätkom a užitočná práca rozvinie zodpovednosť. Netreba sa báť dať svojmu dieťaťu dospelácku prácu – hlavné je, aby bola aktivita bezpečná a prebiehala pod dohľadom dospelých.
  12. Mozaiky a puzzle sú dôležité pre rozvoj, ale je dôležité, aby boli natoľko dostupné, aby ich dieťa mohlo poskladať bez pomoci dospelého. Koniec koncov, prítomnosť zložitých kresieb môže viesť k tomu, že dieťa bude ľahostajne sledovať, ako mama alebo otec zostavujú kresbu; rodičia môžu byť jednoducho unavení z toho, že sa pol dňa pohrávajú s monotónnou a zbytočnou prácou. Ak je aktivita zložitá, môže sa predĺžiť na niekoľko dní, výsledkom je, že krásne poskladaný obrázok z puzzle sa dá vložiť do rámu a dieťa sa bude môcť pozerať na výsledok svojho snaženia.
  13. Pomocou nožníc vystrihnite tvary a snehové vločky, z ktorých môžete vytvárať nášivky. Môžete tiež vystrihnúť vzory, z ktorých môžete šiť oblečenie pre bábiky alebo dokonca pre samotné dieťa.

Techniky

Downov syndróm medzi rôzne techniky výchovou a vzdelávaním možno rozlíšiť:

  1. Metóda Márie Montessori, ktorá navrhla učenie prostredníctvom hier. Podľa tejto techniky musí mať dieťa slobodu voľby odlišné typyčinnosti a každý z týchto typov by mal mať rovnakú hodnotu pre učenie. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť prostredie, v ktorom bude dieťa chcieť samostatne robiť to, čo od neho dospelí vyžadujú. Trvanie lekcie a vzdelávacie materiály sa prispôsobujú podľa želania dieťaťa. Kolektívne hry by mali pripraviť dieťa na samostatnosť, to znamená, že by mali mať praktickú orientáciu. Mentálna retardácia nemôže byť dôvodom na izoláciu, ale je dôvodom na trvalé učenie, ktoré prichádza cez pochopenie vlastností dieťaťa.
  2. Metóda Glen Doman. Charakteristika metódy: triedy by sa mali konať čo najskôr, to znamená od okamihu narodenia. Aktívne vyučovanie matematiky, jazyka a čítania - od jedného roka, keď je dieťa psychicky pripravené na triedy vyššej náročnosti.
  3. Metóda Cecile Lupan. Hlavnou myšlienkou je zaujať dieťa, aktivity by mali prinášať radosť. Je potrebné pomôcť dieťaťu zvládnuť nové činnosti, ktoré sa on sám snaží naučiť. Udržte si zvedavosť novými a zaujímavými informáciami. Samotné dieťa sa musí naučiť rozširovať obzory svojich aktivít, pomôže to odstrániť mentálnu retardáciu.
  4. Metóda Nikitins je sloboda kreativity, ľahké oblečenie, pohodlné prostredie v triede alebo byte. Zlepšenie zdravia by malo prispieť k zlepšeniu vzdelávacích výsledkov, preto je potrebná športová príprava a otužovanie tela. Hračky by mali mať vzdelávacie pozadie – napríklad obrázok kociek a čísel by tam mal byť, aj keď ich dieťa ešte nezačalo študovať. Rodičia by sa mali zúčastňovať hier, byť priateľmi a podporou mimo výchovno-vzdelávacieho procesu.
  5. Zaitsevova technika je použitie materiálov vyrobených autorom techniky - kocky, stoly, hudobné nahrávky, ku ktorým môžete spievať spolu so slovami zo stola. Základom metodiky a jej najobľúbenejšou časťou je výučba raného čítania, tréning by mal ovplyvniť ďalšiu gramotnosť v písaní. Pomocou intelektuálnych aktivít a výučby čitateľských zručností sa mentálna retardácia odstraňuje.

Metódy výučby detí s Downovým syndrómom a rehabilitácie detí so zdravotným znevýhodnením sú podobné – ide o špeciálne cvičenia, komunikáciu so zvieratami, ktoré možno kombinovať so zručnosťami starostlivosti o ne. Tieto metódy sú nekonvenčné, ale pomerne účinné, pretože ich hlavnou úlohou je zneviditeľniť významné úsilie dieťaťa zamerané na jeho rozvoj prostredníctvom záujmu. Toto je hipoterapia - jazdenie, komunikácia a starostlivosť o kone; canisterapia - bývanie v dome s dieťaťom dobre vychovaného, ​​priateľského a hravého psa; delfinoterapia - plávanie s delfínmi. Kolektívne aktivity sú dôležité, aby silnejšie deti psychicky ťahali za sebou tie, ktoré sú v učení pomalšie.

Pokračovanie v téme:
Po kariérnom rebríčku

Všeobecná charakteristika osôb spadajúcich do systému prevencie delikvencie a kriminality mládeže, ako aj iného protispoločenského správania...